عصر متاورس
بلاکچین اینجکتیو Injective و ارز دیجیتال INJ - دیفای DeFi

بلاکچین اینجکتیو Injective و ارز دیجیتال INJ - دیفای DeFi

پیش گفتار 

اینجکتیو پروتکل (Injective)، یک بلاکچین لایه 1 است که برای امورمالی راه اندازی و توسعه یافته است. اکوسیستم اینجکتیو با سریعترین بلاکچین ساخته شده برای امورمالی، و ماژول‎‎‎‎‎‎‎های Plug-And-Play (بازی‎‎‎‎‎‎‎ها و پلاگین‎‎‎‎‎‎‎ها) برپایه Web 3.0، یک سیستم مالی شکسته را با Dapp‎‎‎‎‎‎‎هایی که بسیار کارآمد، مقیاس پذیر و واقعا غیرمتمرکز هستند، تغییر می‎‎‎‎‎‎دهد. 

دراین مقاله از عصر متاورس باما همراه باشید تا با مهمترین ویژگی‎‎‎‎‎‎‎های Injective، ارز دیجیتال INJ، نحوه کار این شبکه و خدمات برجسته آن و پتانسیل بالای اینجکتیو آشنا شویم. 

اینجکتیو Injective چیست ؟

اینجکتیو، یک شبکه لایه 1 متن باز و قابل تعامل است که به برنامه‎‎‎‎‎‎‎های کاربردی DeFi (امورمالی غیرمتمرکز)، قدرت می‎‎‎‎‎‎دهد.

این شبکه به طور خاص، زیرساخت‎‎‎‎‎‎‎های مالی اصلی را برای استفاده به برنامه‎‎‎‎‎‎‎ها ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد. ازجمله؛ دفترچه سفارشات زنجیره ای کاملا غیرمتمرکز و مقاوم دربرابر MEV. علاوه براین، اشکال گوناگون بازارهای مالی مانند؛ اسپات، دائمی، فیوچرز و ...، کاملا زنجیره ای هستند. زیرساخت بریج غیرمتمرکز، با شبکه اتریوم، بلاکچین های دارای IBS و زنجیره‎‎‎‎‎‎‎های غیر EVM مانند سولانا، سازگار است. اینجکتیو، همچنین یک پلتفرم قراردادهوشند با قابلیت تعامل بالا براساس CosmWasm با قابلیت‎‎‎‎‎‎‎های زنجیره ای پیشرفته ارائه می‎‎‎‎‎‎کند. 

اینجکتیو که به طور بومی از IBS* استفاده می‎‎‎‎‎‎کند، با چندین بلاکچین لایه 1 از جمله پالیگان PolyGon و سولانا Solana (از طریق ادغام Wormhole) سازگاری بالایی دارد. همچنین از طریق بریج غیرمتمرکز توکن ERC-20 خود، به گونه ای ساخته شده است تا با اتریوم قابل همکاری باشد. به این ترتیب؛ اینجکتیو اولین شبکه در اکوسیستم کازماس CosMos است که به طور بومی از دارایی‎‎‎‎‎‎‎های اتریوم پشتیبانی می‎‎‎‎‎‎کند. 

* IBS (خدمات بین المللی بلاکچین)، مفهومی است که به کاربران اجازه می‎‎‎‎‎‎دهد تا از خدمات مبتنی بر ابر، برنامه‎‎‎‎‎‎‎های بلاکچین، عملکردها و قراردادهای هوشمند را طراحی، پیاده سازی و میزبانی کنند. 

بلاکچین اینجکتیو و ارز دیجیتال INJ آموزش

قراردادهای هوشمند Injective از طریق CosmWasm پیاده سازی شده و انجام یکپارچه تراکنش قراردادهای هوشمند چندزنجیره ای را امکان پذیر می‎‎‎‎‎‎سازد. اینجکتیو تنها بلاکچینی است که اجرای خودکار قراردادهای هوشمند را ممکن می‎‎‎‎‎‎کند. 

محتوی خلاصه و کلیدی پروتکل اینجکتیو

1- بلاکچین اینجکتیو، یک لایه 1 پیشرفته بین زنجیره ای را ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد که می‎‎‎‎‎‎تواند به سرعت بالایی دست یابد و درعین حال هزینه کارمزد را به صفر برساند.

2- اینجکتیو به هرکسی اجازه می‎‎‎‎‎‎دهد تا برنامه‎‎‎‎‎‎‎های دیفای (DeFi)، را با زیرساخت‎‎‎‎‎‎‎های قدرتمند و اصول اولیه مالی مانند دفترچه سفارشات زنجیره ای، ایجاد کند.

3- از مجموعه متنوعی از معاملات و فعالیت‎‎‎‎‎‎‎های تولید بازده در سراسر شبکه‎‎‎‎‎‎‎های لایه 1 مجزا مانند کازماس و اتریوم، پشتیبانی می‎‎‎‎‎‎کند.

4- توسط جامعه و به صورت کاملا غیرمتمرکز اداره می‎‎‎‎‎‎شود. و تمام نوآوری‎‎‎‎‎‎‎های جدید توسط یک دائو (DAO)، رای گیری می‎‎‎‎‎‎شود.

5- اینجکتیو دارای اتصالات بومی به اتریوم، سولانا، کازماس و موارد دیگر است.

6- محیط توسعه منعطف و رسا که توسط زبان‎‎‎‎‎‎‎های برنامه نویسی Rust و Golang اجرا می‎‎‎‎‎‎شود.

7- سازگاری با محیط زیست به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات سهام تندرمینت.

8- توکن INJ، از یک مکانیزم ضدتورم بزرگ استفاده می‎‎‎‎‎‎کند. 60درصد از کارمزدهای ایجاد شده در تمام DEXهای این اکوسیستم، طی هرهفته سوزانده شده و 40 درصد باقی مانده به توسعه دهندگانی که Dapp های خودرا دراین اکوسیستم ایجاد می‎‎‎‎‎‎کنند، به عنوان یک طرح تشویقی، پاداش داده می‎‎‎‎‎‎شود.

تیم توسعه دهنده و بنیان گذاران اینجکتیو پروتکل

بنیان گذار اینجکتیو پروتکل اریک چن

گروه توسعه دهنده، بنیان گذاران، حامیان پروژه و شرکا، مواردی هستند که اصالت و اعتبار یک پروژه بلاکچینی را نشان می‎‎‎‎‎‎دهند.  بنابراین بررسی فاندامنتال یک پروژه بلاکچینی دید مناسبی از آینده و عملکرد آن پروژه به ما خواهد داد. 

 بنیان گذاران :

Injective Labs (آزمایشگاه اینجکتیو)، یک شرکت تحقیقاتی و توسعه دهنده است که برای اولین بار ایده اینجکتیو پروتکل را ارائه و آن را توسعه داد. این شرکت توسط اریک چن (Eric Chen)، محقق و معامله گر رمزنگاری، در سال 2018 در نیویورک آمریکا، راه اندازی شد. 

 اریک چن که اکنون به عنوان مدیرعامل و بنیان‎‎‎‎‎‎گذار اصلی شرکت Injective Labs شناخته می‎‎‎‎‎‎شود، پیشینه ای در تحلیل ریسک و تجارت الگوریتمی دارد و لیسانس علوم و لیسانس مالی خودرا از دانشگاه نیویورک (NYU) اخذ کرده است. او نزدیک به 6 سال در صنعت کریپتو با آخرین پروژه خود (اینجکتیو)، فعالیت کرده و تاکنون، نظر متخصصان برجسته ای را در سراسر صندوق‎‎‎‎‎‎‎های تامینی، سرمایه‎‎‎‎‎‎‎های خطرپذیر و پروژه‎‎‎‎‎‎‎های بلاکچینی، جلب کرده است. 

اریک در دوران دبیرستان در سال 2012، زمانی که اولین بار بیتکوین BTC را استخراج کرد به این حوزه علاقه‎‎‎‎‎‎مند شده و در سال 2017 به طور رسمی به حوزه کریپتو پیوست. درنهایت پس از فعالیت در آزمایشگاه بلاکچین  و سرمایه نوآوری* دانشگاه NYU به عنوان محقق، اینجکتیو پروتکل را به کمک آلبرت چون (Albert Chon) درسال 2018 راه اندازی کرد.

*سرمایه نوآوری: سرمایه نامشهودی است که به تجاری سازی ایده‎‎‎‎‎‎‎های جدید شما کمک می‎‎‎‎‎‎کند. 

آلبرت چون که اکنون به عنوان مدیر ارشد فناوری در آزمایشگاه اینجکتیو فعالیت می‎‎‎‎‎‎کند، فارغ التحصیل فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد آمریکاست. آلبرت مدتی به عنوان مهندس توسعه نرم‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎افزار در آمازون فعالیت می‎‎‎‎‎‎کرد. او به دلیل پیشگامی در استاندارد جدید اتریوم - که توسط تعدادی از پروژه‎‎‎‎‎‎‎های بزرگ امروزی مورد استفاده قرار گرفته است - شهرت زیادی در صنعت کریپتو به دست آورد. 

حامیان و شرکا : 

پروتکل اینجکتیو تاکنون موفقیت‎‎‎‎‎‎‎های زیادی به دست آورده، بیش از 100 پروژه فعال و بیش از 150 هزار عضو را در جامعه ی خود جای داده است. از اصلی ترین حامیان اینجکتیو می‎‎‎‎‎‎توان به برندهای مطرح زیر اشاره کرد : 

1- بایننس Binance

2- پانترا Pantera 

3- جامپ کریپتو Jump Crypto

4- مارک کیوبن Mark Cuban

ارز دیجیتال INJ (اینجکتیو) و توکنومیک آن

توکنومیک اینجکتیو پروتکل و توکن INJ

INJ توکن بومی و اصلی پروتکل اینجکتیو است که هم به عنوان یک توکن کاربردی و هم به عنوان یک توکن حاکمیتی، نقشی اساسی را در اکوسیستم اینجکتیو ایفا می‎‎‎‎‎‎کند. حداکثر عرضه این توکن برابر با عرضه کل آن و برابر با 100 میلیون INJ است که چیزی حدود 84 میلیون از آن درگردش است. تورم نشانه INJ درزمان پیدایش 7درصد است که درطول زمان به 2درصد کاهش خواهد یافت. احتمالا به مرور، عرضه کل توکن INJ کمتر از عرضه اولیه خواهد شد و این به دلیل مکانیزم ضدتورمی INJ است که در ادامه (بخش سوم) توضیح داده می‎‎‎‎‎‎شود. 

نحوه توزیع توکن های INJ :

1- 9 درصد از عرضه کل به لانچ پد بایننس اختصاص یافت.

2- 6 درصد از عرضه کل به فروش اولیه صرافی (IEO) اختصاص یافت. 

3- 16.67 درصد به فروش خصوصی اختصاص یافت. 

4- 20 درصد از عرضه کل به گروه اینجکتیو اختصاص یافت.

5- 2درصد از عرضه کل به تبلیغات اختصاص یافت. 

6- 46.33 درصد از عرضه کل به عنوان ذخیره برای رشد جامعه و رشد اکوسیستم اینجکتیو درنظر گرفته شد. 

7- 6 درصد به فروش بذر (Seed)، اختصاص یافت.

نقش توکن INJ در اکوسیستم اینجکتیو

اصلی ترین کاربردهای توکن INJ در اکوسیستم اینجکیتو به شرح زیر است :

1- حاکمیت 

توکن INJ به عنوان ابزاری برای مدیریت جامعه محور و غیرمتمرکز در اکوسیستم اینجکتیو عمل می‎‎‎‎‎‎کند. برای جلوگیری از پیشنهادات بیهوده و هرزنامه‎‎‎‎‎‎‎ها، کاربران برای ارائه پیشنهادات خود نیاز دارند ابتدا 500 توکن INJ واریز کنند، سپس پیشنهاد به مرحله رای گیری در می‎‎‎‎‎‎آید. درنهایت تمام دارندگان توکن INJ می‎‎‎‎‎‎توانند به یک پیشنهاد رای مثبت یا منفی اتخاذ کنند و پیشنهاداتی که بیشترین رای را کسب کرده باشد، به مرحله اجرا در می‎‎‎‎‎‎آید. 

توکن INJ برای تمام جنبه‎‎‎‎‎‎‎های زنجیره استفاده می‎‎‎‎‎‎شود که شامل ؛

پارامترهای ماژول حراج (فروش عمومی)، ماژول بیمه، پیشنهادهای سفارشی ماژول اوراکل (Oracle)، پارامترهای ماژول Peggy، پارامترهای ماژول Wasmx، ارتقاء نرم‎‎‎‎‎‎افزار، پیشنهادات و پارامترهای سفارشی ماژول صرافی و پارامترهای ماژول CosMos-SDK برای ماژول‎‎‎‎‎‎‎های ؛ احراز هویت، بانک، بحران‎‎‎‎‎‎‎ها، توزیع توکن، حاکمیت، ضرب (مینت)، Slashing* و ماژول‎‎‎‎‎‎‎های استیکینگ می‎‎‎‎‎‎شود. 

*Slashing : به ماژول Slashing CosMos-SDK اشاره دارد که عملکردی که در وایت پیپر کازماس در ژوئن 2016 بیان شد، را پیاده سازی می‎‎‎‎‎‎کند. 

2- استیکنیگ (Staking) و امنیت PoS

پروتکل اینجکتیو بااستفاده از کیت توسعه کازماس توسعه یافته و برای امنیت شبکه از الگوریتم اثبات سهام (PoS) مبتنی بر تندرمینت (Tendermint) بهره می‎‎‎‎‎‎برد. کاربران می‎‎‎‎‎‎توانند توکن‎‎‎‎‎‎‎های INJ خودرا در زنجیره اینجکتیو به اشتراک بگذارند (استیک کنند). به این صورت، درازای حفظ امنیت و ثبات شبکه، پاداش دریافت خواهند کرد. این علاوه بر پاداش بلوک است.

مرتبط : آموزش استیکینگ و نحوه کسب درآمد غیرفعال

3- ارزش مبادله تعهدی

60 درصد از تمام کارمزدهای ایجاد شده از DEX ها (صرافی‎‎‎‎‎‎‎های غیرمتمرکز)، به یک حراج زنجیره ای برای خرید مجدد و سوزاندن (توکن سوزی) می‎‎‎‎‎‎رود تا کاهش تورم INJ حفظ شود. به این صورت که ؛ سبد کل کارمزد مبادله، به بالاترین پیشنهاد دهنده در ازای INJ به حراج گذاشته می‎‎‎‎‎‎شود. درنهایت این حراج سوزانده شده و درنتیجه کل عرضه INJ کاهش می‎‎‎‎‎‎یابد. 

4-وثیقه سازی بازار مشتقات 

توکن های INJ می‎‎‎‎‎‎توانند به عنوان یک جایگزین برای استیبل کوین‎‎‎‎‎‎ها برای ارائه وثیقه در معاملات مارجین (حاشیه) و بازار مشتقات اینجکتیو عمل کنند. توکن INJ همچنین به عنوان وثیقه در بازار‎‎‎‎‎‎‎های آتی (فیوچرز) و استخرهای بیمه عمل می‎‎‎‎‎‎کند. بنابراین سهام‎‎‎‎‎‎‎داران می‎‎‎‎‎‎توانند در توکن های قفل شده خود، درآمد غیرفعال داشته باشند.

5- مشوق توسعه دهندگان Dappها

40 درصد از کامزد ایجاد شده از کاربران Dapp ها، به توسعه دهندگان Dapp ها اختصاص داده می‎‎‎‎‎‎شود. نوعی طرح تشویقی برای تشویق توسعه دهندگان Dapp ها دراین اکوسیستم. 

خدمات و محصولات Injective ( اکوسیستم اینجکتیو )


اکوسیستم بلاکچین اینجکتیو Injective
 

اینجکیتو پروتکل به یکی از محبوب ترین بلاکچین ها در اکوسیستم کازماس تبدیل شده، به گونه ای که روزانه شاهد افزایش تعداد کاربران و بیشترشدن تعداد Dapp ها دراین شبکه هستیم. اکوسیستم اینجکتیو اکنون مملو از برنامه‎‎‎‎‎‎‎های کاربردی است که درادامه به چند مورد از آن‎‎‎‎‎‎‎ها اشاره می‎‎‎‎‎‎کنیم : 

1- هلیکس Helix 

هلیکس Helix، یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، با دفترچه سفارش است. همانطور که می‎‎‎‎‎‎دانید قانون گذاری‎‎‎‎‎‎‎های اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا، با صرافی‎‎‎‎‎‎‎های متمرکز به صورت سختگیرانه ای برخورد می‎‎‎‎‎‎کند و این امر منجر شده به ویژه کاربران ایرانی با مشکلاتی مواجه شوند. چراکه صرافی‎‎‎‎‎‎‎ها اکنون اجازه سرویس دهی به کاربران ایرانی را ندارند. بنابراین اگر به دنبال یک صرافی غیرمتمرکز هستید، Helix می‎‎‎‎‎‎تواند گزینه مناسبی باشد.

 این یک بازار دائمی و اسپات را به همراه رابط کاربری آسان و کاربرپسند ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد. صرافی هلیکس همچنین از ارز های دیجیتال زیادی پشتیبانی می‎‎‎‎‎‎کند، که می‎‎‎‎‎‎توانید به سادگی USDT یا USDC را با طیف وسیعی از دارایی‎‎‎‎‎‎‎ها مبادله کنید. جذاب ترین نکته درباره هلیکس، کارمزد صفر برای تراکنش‎‎‎‎‎‎‎ هاست.

2- استروپروت Astroport

استروپورت یک بازارساز خودکار (AMM)، است که روی پروتکل اینجکتیو توسعه یافته. استروپورت دارای توکن بومی خود با نماد ASTRO است. این تیم بیش از 6 سال تجربه AMM/DeFi اتریوم را در اکوسیستم کازماس ترکیب کرده است. شما می‎‎‎‎‎‎توانید از استروپورت در 3 زنجیره : ترا Terra، اینجکتیو Injective و نوترون Neutron استفاده کنید. بنابراین 3 نوع مختلف استخر پیشنهادی وجود دارد ؛ استخرهای پایدار، استخرهای نقدینگی متمرکز غیرفعال و استخرهای ثابت. 

3- پروتکل تالیس Talis Protocol 

Talis یک پلتفرم متفاوت NFT است؛ شفاف، غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد. 

چند مورد از ویژگی‎‎‎‎‎‎‎های جذابی که Talis ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد به شرح زیر است. 

الف- موزه NFT : ویژگی جذاب و نسبتا جدیدی است که پلتفرم Talis ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد. می‎‎‎‎‎‎توانید از یک تجربه بصری خالص لذت ببرید.

ب- بازار NFT : می‎‎‎‎‎‎توانید به خرید و فروش NFT ها مشغول شوید. 

پ- کلکسیون NFT ها : شما می‎‎‎‎‎‎توانید مجموعه‎‎‎‎‎‎‎های متفاوت NFT را جستجو و کشف کنید. 

4- دیگر برنامه ها

از دیگر برنامه‎‎‎‎‎‎‎های کاربردی در اکوسیستم اینجکتیو می‎‎‎‎‎‎توان به FrontRunner و Elixir Finance اشاره کرد. 

الف- فرانت رانر (FrontRunner) یک بازار غیرمتمرکز برای پیش بینی برای علاقه مندان به ورزش.

ب- اکسیر فایننس (Elixir Finance) یک پروتکل جدید برای افزایش بازدهی در دیفای. 

سخن پایانی 

اینجکیتو درسال 2018 توسط Albert Chon و Eric Chen در نیویورک راه اندازی شد و تاکنون موفقیت‎‎‎‎‎‎‎های زیادی به دست آورده که شامل جمع آوری بیش از 53 میلیون دلار سرمایه می‎‎‎‎‎‎شود.  پروتکل اینجکتیو Injective با ارز دیجیتال INJ، قراردادهای هوشمند و شبکه‎‎‎‎‎‎‎های بلاکچینی را ارائه می‎‎‎‎‎‎دهد که برای برنامه‎‎‎‎‎‎‎های مالی بهینه شده اند. یک شبکه متن باز و با قابلیت تعامل برای برنامه‎‎‎‎‎‎‎های کاربردی DeFi. محصول اصلی آن صرافی اینجکتیو است و سرمایه گذاران برتر مانند Jump Crypto، BH Digital، Pantera، Block Tower و چندین مورد دیگر از این پروژه حمایت کرده اند. از اصلی ترین رقیب Injective می‎‎‎‎‎‎توان به یونی سوآپ UniSwap اشاره کرد. 

تجربیات و سؤالات خودرا در بخش نظرات با گروه عصر متاورس و دیگر کاربران سایت به اشتراک بگذارید و با عضویت در خبرنامه ما در پایین صفحه از آخرین اخبار متاورس ها و بلاکچین ها آگاه شوید.

mehdi ahmadi

mehdi ahmadi

برنامه نویس بکند و فرانت با 3 سال سابقه کار، علاقه مند به حوزه متاورس و کریپتو. عاشق نویسندگی ام و سعی دارم اطلاعات اندکم را با شما به اشتراک بگذارم

پست های مرتبط

شبکه سکرت نتورک Secret Netwok و ارزدیجیتال SCRT - وب 3.0 شبکه سکرت نتورک Secret Netwok و ارزدیجیتال SCRT - وب 3.0
9 کاربرد هوش مصنوعی در سیستم مالی + بهترین الگوریتم های AI 9 کاربرد هوش مصنوعی در سیستم مالی + بهترین الگوریتم های AI
آموزش ایردراپ سویی SUI ( گام به گام ) - دریافت توکن SUI آموزش ایردراپ سویی SUI ( گام به گام ) - دریافت توکن SUI
اترمیل EtherMail سرویس ایمیل Web3 - توکن EMC آموزش ایردراپ اترمیل EtherMail سرویس ایمیل Web3 - توکن EMC آموزش ایردراپ
متاورس اسپلینتر لندز SplinterLands و توکن های SPS و DEC متاورس اسپلینتر لندز SplinterLands و توکن های SPS و DEC

0 نظر ثبت شده !

نظرات خود را با ما در میان بگذارید